1

6 טיפים להגברת סיכויי ההחלמה והשיקום של קשישים במהלך אשפוז.

רבים מהילדים המלווים את הוריהם במהלך אשפוז בבית חולים, מופתעים לגלות שפעמים רבות כשההורה משתחרר מבית החולים מצבו התפקודי רע בהרבה מהמצב שבו הגיע לבית חולים ( נכנס עצמאי, יצא עם הליכון. היה שולט בסוגרים, עכשיו עם טיטול…… ) דבר שגורם לתסכול רב וירידה באיכות חייו של ההורה עם חזרתו לביתו.

מחקר שנעשה באוניברסיטת חיפה מצא שתופעת הירידה הדרסטית בתפקודי היום יום אופיינית לאשפוז של כשליש מהקשישים ובעיקר בהקשר של ניידות. אחת הסיבות שנמצאו היא שהיית הקשיש המאושפז במיטה לאורך רב שעות היום ותזונה לקויה שמשפיעות מאוד על ירידה בתפקודים:

אז מה ניתן לעשות כדי לוודא שלהורים שלנו זה לא יקרה?

1.מסירת מידע מקיף על מצב ההורה  מבחינה תפקודית לפני הגעתו לבית החולים ( גם אם לא נשאלנו ) ובפירוט רב. לדוגמא אם ידעו בבית החולים שהקשישה שולטת בסוגרים, אולי ינסו להוריד טיטול במהרה. אם יחשבו שהגיעה ככה, לא יעשו שום ניסיון בנושא.

חשוב למסור את המידע הזה גם אם הועבר מחלקה ( לדוגמה לשיקום ) ולא להניח שהמידע הועבר מהמחלקה הקודמת.

2. נוכחות מוגברת ופעילה בבית חולים – פעמים רבות האדם המזדקן יכול לרדת מהמיטה ולהתהלך, אך כיון שאין מי שילך אתו וישגיח עליו, הוא נשאר כל שעות היום במיטה וגם כשמורידים אותו מהמיטה הוא יושב על כיסא או כיסא גלגלים כי אין מי שיתמוך בו בהליכה. הפסקת ההליכה ושכיבה במיטה כל היום עלולה בגיל המבוגר להפוך מזמנית לקבועה בהיותה פוגעת בשרירים ובחזרה לתפקוד תקין….

3. להיות נוכח בשעת הארוחות – דווקא כשמדובר במזדקנים שאמורים להיות עצמאיים באכילה, התזונה עלולה להיות מאוד לקויה כי לא מאכילים אותם אלא מגישים להם את הארוחה ובאים לקחת את המגש בחזרה. אם הקשיש קצת בדיכאון, או עם ירידה בתיאבון ולא יהיה מי שידרבנו לאכול, הוא ירד במשקל ויהיה חלש. ירידה במקל עלולה לגרום לירידה במסת שריר ואף  עלולה להופיע חולשה שתגרום לחוסר יכולת להתנייד ומכאן ירידה תלולה בתפקוד.

4. לא להתבייש לשאול שאלות את הצוות הטיפולי – מדוע אמא עם טיטול במשך שעות היום כאשר הגיעה שולטת בסוגרים, למה אמא נראית בדיכאון, איזה תרופות מקבלת, מה אמורה להיות מסוגלת לעשות בשלב זה.

5. אם אתם נעזרים במטפלת שמשגיחה, היא חייבת לקבל הנחיות ברורות מה מצופה ממנה לעשות לצורך קידום תפקודים, אחרת רק תשב או תשוחח עם ההורה.

6. מעורבות בתכנית הטיפולית – קשישים ומשפחות שבחרו להיעזר בשירות של "להזדקן בכבוד" 050-8557756 www.slavgold.co.il יכולים להיעזר בעובדת הסוציאלית שמלווה את הקשיש והמשפחה באופן אישי ואינטנסיבי במסגרת התכנית, לניהול שיח מקצועי עם הגורמים בבית החולים על מנת להבטיח שיש תכנית שיקום מסודרת המותאמת גם לצרכי המשפחה ומיושמת. בנוסף, נוכחותה יכולה להשפיע מבחינה רגשית על ההורה המזדקן בשיתוף הפעולה, בליווי לקראת החזרה הביתה על כל המשתמע מבחינת ההיערכות ועוד.

ליווי מסוג זה, יכול לעשות את ההבדל גם בחזרה לתפקודים וגם בהקלה על המשפחות בידיעה שיש מי שמלווה את התהליך מטעם המשפחה וחוסך להם יחידות זמן ואנרגיה רגשית ואף יכול להמשיך ללוות את ההורה כשיחזור לביתוהאתגרים החדשים המצפים לו.