3

כשאבא או אמא נשארים לבד עם המטפלת – טיפים למניעת ניצול ריגשי של קשישים.

מאת: הדס כהן - מנהלת תחום זיקנה בשלו.

כשאבא או אמא נשארים לבד עם המטפלת – טיפים למניעת ניצול ריגשי של קשישים.

רבים מאתנו מייחלים ליום שבו אבא/אמא יקבלו סיוע מהמדינה ויאשרו להם גמלת סיעוד ( חוק סיעוד ) לקבלת מטפלת מחברת סיעוד. אחר כך, אנחנו מגלים שזה לא מספיק ומייחלים ליום שבו יאשרו להם תוספת שעות כדי שתגיע מטפלת ליותר שעות או שתבוא עובדת זרה לסיוע של 24 שעות ביממה.

ואז, כאשר אנחנו נרגעים….לפעמים אנחנו מגלים שאבא/אמא מאוד תלויים במטפלת ושגם אם המצלמות לא מראות שיש התעללות פיזית ( למי ששם מצלמות ), זה לא אומר שאבא/אמא לא בודדים, זה לא אומר שהמטפלת לא משפיעה על החלטות שלהם בצורה שונה ממה שהיינו רוצים, זה לא שאין ניצול רגשי אותם או מנתקים אותו מאתנו…..

הדילמה שבין הרצון לעזור להורים היקרים שלנו לבין הפחד שמישהו ישתלט על חייהם ( ולמעשה גם על חיינו ) ויהפוך אותם ואותנו לקורבנות של ניצול ריגשי היא בהחלט סוגיה מטרידה שאנחנו מתמודדים אתה כילדים אכפתיים ואחראיים.

אז מה כדאי לעשות???

הדבר הכי חשוב הוא לחשוף את ההורים הקשישים לעוד אנשים במהלך השבוע ( בעיקר אנשי מקצוע שיכולים לזהות בעייתיות ) ולמנוע את התחושה של ההורה שהוא תלוי באופן מוחלט במטפל.

1. לבקר במרכז יום או מועדון קשישים אפילו באופן חלקי ( על פי מצבו הפיזי ) וגם אם יש מטפלת.

2. להיות מעורב ולהגיע באופן קבוע ( אתה או מי מטעמך ) לבית ההורים הקשישים כדי שימשיכו לסמוך עלינו ולא רק על המטפלת שזמינה כל הזמן.

3.לשקול אפשרות להסתייע בשירות שמציע ליווי רגשי להורים ומעורבות קבועה בחייהם באמצעות ביקורים קבועים של עובדת סוציאלית שמהווה זרוע של המשפחה בבית ההורים הקשיים להטבת איכות חייהם ומציאת פתרונות לבעיות שונות שעולות על הפרק ( ניתן לפנות לתכנית "להזדקן בכבוד"  www.slavgold.co.il  טלפון 050-8557756 ).

בדרך זו, לא ירגיש ההורה שהמטפל הוא כל עולמו וזה יקטין את האופציה לניצול רגשי שמביא בעקבותיו החלטות שגויות שמשפיעות על איכות חייו ואיכות חיינו כילדים.