slav_7_269

האם ומתי כדאי לעבור לבית אבות או דיור מוגן ?

מאת: הדס כהן, מנהלת תחום זקנה, חברת שלו

רבים מהמבוגרים וילדיהם, מתלבטים בשאלה האם נכון להורים להמשיך להתגורר בביתם או לעבור לדיור מוגן או בית אבות.

הנטייה הטבעית של האדם המבוגר, כולל אנשי המקצוע היא שכל עוד ניתן להמשיך להתגורר בקהילה, זו האפשרות המועדפת.

הסיבה העיקרית לכך היא שבמגורים בבית נשמרת תחושת השייכות ועצמאות מסוימת למזדקן גם כאשר הוא כבר לא נחשב לעצמאי והעצמאות נובעת למעשה מהיכולת לשלוט בסדר היום, ביכולת להמשיך להתגורר בתנאים של פרטיות, בבחירת המזונות להם הוא רגיל ועוד.

בנוסף, לרב האנשים בגיל השלישי ובעיקר בזיקנה, יש קושי עם ביצוע שינויים משמעותיים ולזקנים עם דמנציה אף יותר כיון שכאשר אדם עם דמנציה עוזב את ביתו המוכר כשהוא גם ככה מבולבל, לעיתים קרובות השינוי מגביר ומקצין את המחלה והלחץ שלו בעקבות המעבר ומחמיר את המחלה.

זאת ועוד, רבים מהילדים חושבים שאם ההורה יעבור לדיור מוגן, זה יקל עליהם מהנטל הרגשי ויחידות הזמן שהם נדרשים להקדיש לטיפול בהורה אך בפועל כיון שמטרת הדיור המוגן היא לנסות לשמר אורח חיים עצמאי, נדרשים בסופו של דבר הילדים להיות מעורבים לא פחות מאשר כשההורים התגוררו בקהילה.

אז מה נכון לעשות?

ברוב המקרים התשובה נעוצה בתנאים הפיזיים של מגורי הזקן ובמצבו הבריאות. עבור קשישים תשושים, דמנטיים או סיעודיים ( ראה מאמר עם הגדרות רלוונטיות בקטגוריית טיפים ומאמרים ) שיש להם מטפל סיעודי או עובד זר ( ותנאים לשכן אותו בביתם ), ניתן במקרים רבים לייצר פלטפורמה בבית השומרת על עצמאות ומאפשרת אלטרנטיבה לדיור המוגן או הבית אבות.

הפלטפורמה אשר תאפשר המשך מגורים בבית צריכה להתמודד עם הקושי הריגשי, עם בעיית הבדידות, עם בעיית התעסוקה בבית ולהקל על המשפחה  בכל אתגר שקשור בהורה באמצעות איש מקצוע שהופך לזרוע אינטנסיבית בסיוע להורים ומוריד חלק גדול מהנטל מכתפיהם. פלטפורמה זו ניתן לקיים באמצעות בתכנית "להזדקן  בכבוד"  www.slavgold.co.il  050-8557756 ).

בהקשר של קשישים סיעודיים מורכבים אשר חייבים טיפול רפואי אינטנסיבי ומחוברים למכשור רפואי, רצוי לשקול בכל זאת מעבר למסגרת מוסדית כיון שלעיתים השהייה בבית עלולה להחריף את מצבם.

לסיכום: שימור המצב הבריאותי של ההורה לצד שמירה על איכות חיים, אמור להנחות אותנו בקבלת החלטות לגבי הישארותו בביתו המוכר אליו הוא רגיל לבין מעבר לבית אבות או דיור מוגן ופחות הקושי בהתארגנות ליצירת איכות חיים כיון שקיימים לבעייה זו פתרונות טובים כגון תכנית " להזדקן בכבוד". 

אם בונים מעטפת נכונה של סיוע לאדם המזדקן בביתו שקשורה לא רק בסיוע הפיזי אלא גם באלמנטים רגשיים, חברתיים, תעסוקתיים ועוד, אפשר להתגבר על רב המכשולים המקשים על המשפחה להתמודד עם החמרת מצבו של האדם המבוגר.

בנוסף, כאשר יש ליווי אינטנסיבי של עובד סוציאלי שמגיע פעם בשבוע לשיחה בבית הקשיש, בודק צרכים, מוצא פתרונות ונותן סיוע במקביל, סביר שאיכות החיים של הקשיש תשתפר ובעקבותיה יפחת הקושי של הילדים משמעותית וניתן יהיה לדחות את המעבר לבית האבות. זאת ועוד, דמות קבועה ומקצועית בחיי האדם המבוגר תוכל לסייע בקבלת ההחלטות הנכונות אם וכאשר יגיע השלב שצריך לעשות שינוי ( הכנסת עובד זר, מעבר לבית אבות וכדומה…) והיא תהיה שם ללוות את התהליך עם מינימום זעזועים וקושי.